Kozí farma Úvalno - Šťastné kozy

Kristýna Šťastná, 793 91 Úvalno č.p. 87, tel. +420 774 240 851, e-mail: kristyna@kozyuvalno.cz, IČ: 034 620 30, DIČ: CZ 82 510 348 80


Kozí farma Úvalno - Šťastné kozy Rodinné Jeseníky JESENÍKY originální produkt® Svaz Firemních Zpracovatelů Svaz chovatelů ovcí a koz

O naší farmě a rodince Šťastných koz

Sídlíme mezi Krnovem a Opavou

 

Naše kozí rodinka sídlí v malé vesnici na Bruntálsku jménem Úvalno, která se nachází mezi většími městy Krnov (10 km) a Opava (20 km).

První stádo o 10 kusech jsem si dovezli z Horní Bečvy v prosinci 2013. Po prvních měsících jsme si na sebe zvykali a aklimatizace koz na farmě proběhla dobře.

Kozí farma se z 10 koz rozrostla o 7 kůzlat + 1 kozlíka. Počet 18 členů na farmě Šťastných koz nebyl konečný. Podmínky pro růst mají skvělé, mají dostatek pastvy, čerstvou vodu k dispozici a zázemí v podobě starající se rodinky Šťastných včetně malých dcerek, které dávají každé koze jméno.

V září 2014 jsme pořídili Miloše, hědého krátkosrstého plemenného kozla,

Na jaře 2017 je nás už i s narozenými kůzlaty 59 ks, z toho 23 dojených koz a 3 plemenní kozly

 

Proč a jak vznikla kozí farma v Úvalně?

 

Líbila se nám myšlenka vyrábět si vlastní sýry (bez průmyslových dochucovadel a úprav), které ocení nejen naše rodina, ale určitě i každý, kdo sýry jednou okusí. Už i staří Římané objevili sílu kozího mléka, tak proč se nevrátit a nevyužít toho i v 21. století znovu. (O zdravotních benefitech kozího mléka)

Kozí farma vznikla prvním dovozem stáda březích koz. Za začátku byla rodinka Šťastných koz bez kozla, ale to se brzy změnilo. Po létě jsme pořídili kozám kozlíka.

Kromě koz potkáte na farmě také řadu dalších zvířat - králíky, slepice, morčata, kočky, prase, husy, kachny a také psa, který dohlíží nejen na jejich bezpečí.

 

“To jsme my”

Rodinku vám představí koza Jitka, která je nejdominantnější ze stáda - to je ona:

 

“U nás v kozí rodince to vedu já, na jaře jsem měla kůzle, které mí majitelé pojmenovali Růženka a pak kozlíka.”

Tohle je Mamina, která by tomu chtěla vládnout, ale zatím jsem tu pořád já, mééé, té se narodil malý kozlík.”

“Další “maminou” u nás na farmě je Trkyna, její kůzle obdrželo od našich malých kamarádek jméno Bledule”

“A tohle je zajímavá holka ve stádu - Adélka. Porodila dvě kůzlata a každé mělo jinou barvu. Černé kůzle si vysloužilo jméno Čertice a bílé Andělka”

“Kozlík”

“Tohle je kůzle Bela”

“A támhle kůzle Modré očko”

“A poslední z naší smečky kůzle Simonka”

Tohle je naše rodinka Šťastných koz, najdete nás v Úvalně. Však přijďte se na nás podívat!” Vaše koza Jitka

Jména nedostávají kozlíci, protože by se s nimi děti těžce loučily. Několik kůzlat čeká na pojmenování. Máte-li návrhy, oceníme je a třeba ty další pojmenujeme podle Vašeho návrhu.

 

Jaké plemena najdete na kozí farmě?

 

Zprvu u nás nebyly žádné čistokrevné kozy, v roce 2015 se tohle však změnilo. Nyní u nás převažují kozy křížené - máme plemenné kozly a to hnědého krátkostrstého linie Ještěd, bílého krátkostrstého linie Karele a burského linie Burel. 

Kozy jsou denně na pastvě, přikrmovány senem, jádrem či minerály. Pokud mají žízeň v parném létu nebo chtějí “spláchnout” oběd, mohou si dojít k napáječce s čerstvou vodou, která je jim přístupná. V zimě je jejich krmí seno.

 

Proč Šťastné kozy?

 

Protože šťastné jsou, však se podívejte na jejich fotky.

Další důvod je, protože se tak jmenujeme. Kozí farmu vedeme totiž my - rodina Šťastných.

Kontakt

Kozí farma Úvalno

Kristýna Šťastná

793 91 Úvalno č.p. 87

e-mail: kristyna@kozyuvalno.cz, web: www.kozyuvalno.cz

tel: +420 774 240 851 

IČ: 034 620 30, DIČ: CZ 82 510 348 80 

 

Formulář

 

Provozováno CMS / Eshop (c)2018 Czechproduct.cz s.r.o. | podpora | mapa webu