Máte-li jakékoliv otázky, připomínky nebo dotazy. Na váš dotaz se pokusíme odpovědět nejpozději do 48 hodin. Děkujeme

* položky označené hvězdičkou jsou povinné

captcha

O naší farmě a rodince Šťastných koz

Sídlíme mezi Krnovem a Opavou

Naše kozí rodinka sídlí v malé vesnici na Bruntálsku jménem Úvalno, která se nachází mezi většími městy Krnov (10 km) a Opava (20 km).

Jsou tu teprve krátce, dovezli jsme je v prosinci 2013 z Horní Bečvy. Po prvních měsících jsme si na sebe zvykali a aklimatizace koz na farmě proběhla dobře.

Kozí farma se z 9 koz rozrostla o 7 kůzlat + 1 kozlíka. Počet 17 členů na farmě Šťastných koz není konečný. K nim přibudou další. Podmínky pro růst mají skvělé, mají dostatek pastvy, čerstvou vodu k dispozici a zázemí v podobě starající se rodinky Šťastných včetně malých dcerek, které dávají každé koze jméno.

V září 2014 jsme pořídili Miloše. Koncem roku 2014 nám přibylo 7 burských koz a oslík na hlídání stáda.

Na jaře 2015 je nás už i s narozenými kůzlaty 45 ks. Předpokládáme, že rok 2015 zakončíme s 29 ks koz a dvěma kozly - plemením kozlem hnědá krátkosrstá (Miloš) a burským kozlem (Bohouš).

Proč a jak vznikla kozí farma v Úvalně?

Líbila se nám myšlenka vyrábět si vlastní sýry (bez průmyslových dochucovadel a úprav), které ocení nejen naše rodina, ale určitě i každý, kdo sýry jednou okusí. Už i staří Římané objevili sílu kozího mléka, tak proč se nevrátit a nevyužít toho i v 21. století znovu. (O zdravotních benefitech kozího mléka)

Kozí farma vznikla prvním dovozem stáda březích koz. Za začátku byla rodinka Šťastných koz bez kozla, ale to se brzy změnilo. Po létě jsme pořídili kozám kozlíka.

Kromě koz potkáte na farmě také řadu dalších zvířat - králíky, slepice, morčata, kočky, osla, prase, husy, kachny a také psa, který dohlíží nejen na jejich bezpečí.

“To jsme my”

Rodinku vám představí koza Jitka, která je nejdominantnější ze stáda - to je ona:

“U nás v kozí rodince to vedu já, na jaře jsem měla kůzle, které mí majitelé pojmenovali Růženka a pak kozlíka.”

Tohle je Mamina, která by tomu chtěla vládnout, ale zatím jsem tu pořád já, mééé, té se narodil malý kozlík.”

“Další “maminou” u nás na farmě je Trkyna, její kůzle obdrželo od našich malých kamarádek jméno Bledule”

“A tohle je zajímavá holka ve stádu - Adélka. Porodila dvě kůzlata a každé mělo jinou barvu. Černé kůzle si vysloužilo jméno Čertice a bílé Andělka”

“Kozlík”

“Tohle je kůzle Bela”

“A támhle kůzle Modré očko”

“A poslední z naší smečky kůzle Simonka”

Tohle je naše rodinka Šťastných koz, najdete nás v Úvalně. Však přijďte se na nás podívat!” Vaše koza Jitka

Jména nedostávají kozlíci, protože by se s nimi děti těžce loučily. Několik kůzlat čeká na pojmenování. Máte-li návrhy, oceníme je a třeba ty další pojmenujeme podle Vašeho návrhu.

Jaké plemena najdete na kozí farmě?

Zprvu u nás nebyly žádné čistokrevné kozy, v roce 2015 se tohle však změnilo. Nyní u nás převažují kozy křížené - máme plemenné kozly a to hnědého krátkostrstého linie Ještěd a burského linie Burel. Dále u nás na farmě máme burské kozy, které jsou v kontrole užitkovosti.

Kozy jsou denně na pastvě, přikrmovány senem, jádrem či minerály. Pokud mají žízeň v parném létu nebo chtějí “spláchnout” oběd, mohou si dojít k napáječce s čerstvou vodou, která je jim přístupná. V zimě je jejich krmí seno.

Proč Šťastné kozy?

Protože šťastné jsou, však se podívejte na jejich fotky.

Další důvod je, protože se tak jmenujeme. Kozí farmu vedeme totiž my - rodina Šťastných.